همه چیز از هر کجا

مطالب خواندنی و ورزشی

از تهران تا بغداد با اخراجی‌ها2

(اخراجی‌ها2)، سرانجام پس از مدت‌ها حرف و حدیث سرانجام صبح روز پنجشنبه 11مهر در نمایشگاه هوایی کلید خورد، جایی که به تعبیر (ده‌نمکی) کلید رمز (اخراجی‌ها2) خواهد بود و از این مکان، حلقه‌های مختلف داستان به یکدیگر پیوند خواهند خورد.
بنا بر این گزارش، حلقه ابتدایی (اخراجی‌ها2) با یک داستان واقعی شروع می‌شود، اوایل جنگ بود که یک فروند هواپیمای جمهوری اسلامی ایران توسط یک زوج به سرقت برده شد و در خاک عراق فرود آمد که نهایتا فرد گروگانگیر بدون هیچ مزاحمتی از مهلکه ‌گریخت و همین موضوع، موجب شد تا (ده‌نمکی) برای اتصال (اخراجی‌ها1) و (اخراجی‌ها2) به سراغ این داستان برود تا با روایتی داستانی، زمینه‌های طنز فیلم خود را فراهم کند.
شاید جالب‌ترین قسمت (اخراجی‌ها2) همین سکانس‌های هواپیماربایی باشد، چرا که از سر اتفاق خانواده (مجید سوزوکی) سوار این هواپیما هستند. حالا چرا، بماند! مهم این است که این هواپیما قرار است توسط یک زوج گروگان‌گیر ربوده شود و به کشور عراق برده شود...
محوری‌ترین شخصیت لوکیشن هواپیما، تا پیش از ملحق شدن خانواده‌ها با (اخراجی‌ها)، جواد رضویان یا همان آقاغلام است که قرار است در نقش پسرخاله مجید سوزوکی ظاهر شود و با چهره‌پردازی متفاوت خود، شیطنت‌هایش و دل‌بستن او به خانم مهماندار -که نقش او را شیلا خداداد بازی می‌کند- قطعا لحظات جذابی را خلق خواهد کرد. لحظاتی که در چند ساعتی که در کنار گروه (اخراجی‌ها2) بودیم، هم در روی صحنه و هم در پشت صحنه فیلم فراوان دیده شد.
اوج این لحظات در جایی است که آقا غلام بدون هیچ توجهی به کابین خلبان می‌رود و به خلبان دو نوار کاست می‌دهد که برای مسافران پخش کند که در همین حال، (شیلا خداداد) سر می‌رسد، دست آقاغلام را لای در می‌گذارد و آقاغلام هم با همان نگاه اول شیفته خانم مهماندار می‌شود.
خود (جواد رضویان) در مورد حضورش در (اخراجی‌ها2) می‌گوید: وقتی داستان را خواندم، دیدم بسیار شیرین‌تر از (اخراجی‌ها) از آب در آمده است و برای خودم هم به شخصه جالب بود که چطور این افراد از سر یک اتفاق، در ادامه قصه سر از خاک عراق در می‌آورند و در نهایت داستان متعددی که باعث رودررو شدن آنها با (اخراجی‌ها) می‌شود که در این قسمت اسیر شده‌اند.
(رضویان) ادامه می‌دهد: البته داستان آنقدر و گیرا است که شاید در ابتدا این اتفاق غیرقابل باور باشد اما داستان آنقدر کشش و جذابیت دارد که تماشاگر اصلا یادش می‌رود که این جریان یک اتفاق بوده است.
گروه در یک هواپیمای تقریبا بزرگ 200 نفره مشغول ضبط صحنه‌های مربوط به هواپیماربایی هستند، صحنه‌هایی که بیشترین نقش را در آن (امیریل ارجمند) و (مهراوه شریفی‌نیا) بر عهده دارند که این دو، همان زوج هواپیماربای داستان هستند که در البته در آخر داستان زن به نوعی پشیمان می‌شود و همسرش را تنها می‌گذارد.
خود (امیریل ارجمند) در مورد نقشش می‌گوید: شاید کلیدی‌ترین نقش در قسمت اول، همین بهروز باشد، چرا که به وسیله این شخصیت قرار است حلقه آغازین و میانی داستان به هم متصل شود و مسأله دیگری که در مورد بهروز باید به آن اشاره کرد، این است که این شخصیت حتی یک دیالوگ طنز هم ندارد و جدی‌ترین شخصیت (اخراجی‌ها2) است.
اعضای گروه که تقریبا از صبح زود در لوکیشن حاضر شده‌اند، پس از صرف ناهار و آمدن (محمدرضا شریفی‌نیا) آماده می‌شوند تا سکانس‌ها را ضبط کنند، سکانسی که بر روی کلاکت آن نوشته شده است (سکانس 12، برداشت 1، حلقه 2) و به این ترتیب گروه صحنه مربوط کابین خلبان و بلند شدن هواپیما از روی باند را توسط (تورج منصوری) فیلمبرداری می‌کنند.
(ابوالفضل همراه) و (شاهرخ نورمحمدی) دو بازیگری هستند که نقش خلبانان این سفر جنجالی را به عهده دارند و در طی مسیر بارها و بارها با شیرین کاری غلام مواجه خواهند شد.
در حین فیلمبرداری این صحنه (ده‌نمکی) به دو بازیگر شیوه صحیح فعالیت در کابین را گوشزد می‌کند و به آن‌ها راهنمایی می‌کند که برای طبیعی‌تر شدن سکانس، چگونه با دکمه‌ها و کلید‌های کابین کار کنند.
بعد از این که این صحنه با چند برداشت فیلمبرداری می‌شود، (ده‌نمکی) کار را تأیید می‌کند و نوبت به بازی (جواد رضویان) می‌رسد که به کابین هواپیما داخل شود و دو نوار کاست شاد به خلبان بدهد تا با توجه به مسافت زیاد، آن را برای مسافران پخش کند تا کسی خسته نشود!
البته این نما در یک فضای حدودا 2×2 متر، حدود 15 بار گرفته می شود تا نهایتا رضایت ده‌نمکی جلب شود. صحنه‌ای که (جواد رضویان) آن‌قدر دیالوگ خود را بامزه ادا می‌کند که پس از پایان هر برداشت، گروه به کارهای او می‌خندند.
در فاصله‌ای که گروه مشغول کاشتن دوربین برای صحنه بعدی هستند شوخی‌های جواد رضویان با اعضای گروه به خصوص با کارگردان، جلب توجه می‌کند به طوری که به دلیل شلوغ بازی‌های جواد رضویان، ده‌نمکی نکاتی را که می‌خواهد به او گوشزد کند، با صدای بلند دم گوشش می‌گوید!
یکی از مهمترین بحث‌هایی که میان ده‌نمکی،شریفی‌نیا و منصوری هنگام صرف ناهار در جریان بود، بحث انتخاب یک بازیگر مناسب برای بخش اردوگاه است که این سه ترجیح می‌دهند تا یک بازیگر قدیمی باشد که البته به تعبیر ده‌نمکی این نقش کلیدی‌ترین نقش (اخراجی‌ها2) خواهد بود و اگر بازیگری مناسب برای آن پیدا شود، فیلم با استقبال بسیار زیادی در گیشه مواجه خواهد شد. (البته دراین بخش شریفی‌نیا و ده‌نمکی از من قول گرفتند که تمامی اسامی که در مورد این چهره قدیمی شنیدم را برای حفظ وجه غافلگیرانه کار از یاد ببرم!)
به هرترتیب در روزهای آتی قرار است با اضافه شدن بازیگرانی نظیر نگار فروزنده،نیوشا ضیغمی،منوچهر آذر،میناجعفرزاده و لیلا بلوکات، صحنه‌های مربوط به هواپیما به طور کامل فیلمبرداری شود تا پس از آن تورج منصوری صحنه‌های مربوط به برخاستن و فرود آمدن هواپیما را در
آشیانه فیلمبرداری کند تا گروه آماده کاری حدود یک ماهه برای ثبت تصاویر اردوگاه و اسارت شوند. صحنه‌هایی که با توجه به فیلمنامه (اخراجی‌ها2) بسیار گیرا و جذاب خواهد بود و پس از آن نیز صحنه‌های مربوط به بخش جنگ فیلمبرداری خواهد شد.
به گزارش خبرنگاران ،برای فیلمبرداری(اخراجی‌ها2) حدود 2 ماه زمان پیش بینی شده است و سعی گروه بر این است که تا پایان آذر ماه و مهلت تعیین شده برای ارائه فیلم‌ها به جشنواره بیست و هفتم فیلم فجر، فیلم آماده حضور در جشنواره شود.

تاریخ ارسال: جمعه 19 مهر‌ماه سال 1387 ساعت 06:49 | نویسنده: سهیل | چاپ مطلب
نظرات (4)
جمعه 19 مهر‌ماه سال 1387 19:27
پریسا
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام..سلام...سلام..خوبی؟مرسی بهمون سر زدی راستی من اولم هورااااااا! وبلاگت خیلی خیلی قشنگه بازم بیا و بهمون سر بزن منتظریم بای
یکشنبه 21 مهر‌ماه سال 1387 19:07
صبا
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام.خوبی؟
امیدوارم اخراجی های ۲ زودتر بیاد.
اپیدم اپم رو حتما بخون.
سه‌شنبه 23 مهر‌ماه سال 1387 08:24
علی
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام دوست خوبم
مدتیه که کم کار شدی. دلم گرفت از نبودنت. کجائی؟؟؟
دوشنبه 6 آبان‌ماه سال 1387 02:40
آروین
امتیاز: 0 0
لینک نظر
داداش سهیل چرا دیگه اپ نمی کنی
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد